• 14.01.2025

Как Макс Тейлър създаде ваксината срещу жълта треска през 1937 г., за една година?

 Как Макс Тейлър създаде  ваксината срещу жълта треска през 1937 г., за една година?

Жълтата треска е причинител на няколко опустошителни епидемии. Лекарство за тази коварна болест все още няма.

Въпреки наличието на ефективна ваксина, болестта продължава да е често срещано хеморагично заболяване в много страни и региони от  Африка и Южна Америка.

Смята се, че около 300 000 души умират от жълта треска в Испания през 19 век. През 1802 г. френските войници участващи в потушаването на хаитянската революция получават повече загуби от вируса от колкото при сраженията и половината от армията загива от жълта треска.

В края на 19-ти век и началото на 20-ти век бил открит вирусът, който причинява жълта треска, както и комарът, който го разпространява. По-важната задача, била обаче, създаването на ефикасно лекарство или ваксина срещу коварната тропическа болест.

Един учен от южноафрикански произход по случайно стечение на обстоятелствата изиграл важната историческа роля в откриването на ваксина.

Макс Тейлър е роден в Претория, Южна Африка. Баща му Арнолд Тейлър е ветеринарен бактериолог. Тейлър завършва мъжката гимназия в Претория, след което следва в Университетски колеж „Родис“ и Кейптаунския университет, който завършва през 1918 г. Напуска Южна Африка и заминава за Лондон, за да специализира.

През 1930г. начетеният преподавател от Харвардския университет Макс Тейлър и колегите му започнали поредица от експерименти.

След няколко опита те доказали, че с вируса на жълтата треска лесно могат да бъдат заразени мишки.

Това било наистина важно откритие, тъй като до този момент за целите на изследванията били заразявани само маймуни, а с тези животни било по-трудно да се работи и те коствали немалко средства.

Гризачите, били отличните „доброволци“ в проучванията и лесно можели да бъдат осигурени, за разлика от маймуните.

По време на изследванията обаче южноафриканският имунолог се заразил с коварият вирус чрез ухапване от мишка и се разболял. Той обаче бързо се възстановил и развил имунитет срещу “жълта треска”.

През 1936г. Макс Тейлър и колегите му разработили жива атенюирана ваксина срещу тропическото заболяване. За целта те използвали тъканни култури, извлечени от ембрионални клетки на пиле. Ваксиналният щам бил наречен „17D“ и през 1937-ма бил успешно тестван за първи път на хора.

“Течността” на Тейлър, била инжектирана на 86 доброволци, от колониите в Южна Африка. По време на тестовете до 1938 година 18 от доброволно ваксинираните умират.

Ваксиналният щам бил наречен „17D“ и ваксината била пусната в масово производство, и се превърнала в задължително изискване за пътуване в страните от Африка и Южна Америка.

Заради своето откритие през 1951г. Макс Тейлър станал първият южноафриканец, получил Нобелова награда за физиология или медицина.

Свързани публикации

None found