• 19.09.2024

И жабите си правят хареми

 И жабите си правят хареми

Снимка: jivotni.eu

Учени за първи път описват харема на жаба от тропическите гори на Бразилия, демонстрирайки, че полигинията или възпроизводството на един мъжки екземпляр с повече женски, е поведение, което се практикува и от земноводни, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. „Сайънс адвансис“.


Този начин на възпроизводство е най-разпространеният в животинския свят – наблюдава се при рибите, влечугите, бозайниците, птиците и някои безгръбначни, обяснява зоологът Фабио де Са от университета „Кампинас“. Досега обаче процесът не е описван при земноводно.

„Щастливият избраник“ е жаба с кафяв или жълточервеникав цвят от вида Thoropa taophora. Научният екип е заснел екземпляри от вида на места, относително бедни на прясна вода, където тези жаби се размножават. Целта на изследователите е била да проверят дали недостигът на ресурс влияе върху полигинията при земноводните.


Изображенията потвърждават съществуването на „ексклузивна“ връзка между един мъжки екземпляр и две женски, едната от които винаги е доминираща.
Доминиращите женски се приближават до мъжкия и се позиционират под тях за възпроизводство. Втората женска присъства пасивно на сцената.
Изследователският екип е наблюдавал как мъжките жаби редовно патрулират територия си и издават силни звуци, за да плашат натрапници. В продължение на няколко седмици „мъжкарите“ остават близо до яйцата и поповите лъжички, пазейки ги от хищници.

Поведението на женските, наблюдавано от изследователите, потвърждава, че всеки харем има йерархична структура. Учените отбелязват, че когато женската от по-висок ранг започне да изяжда яйцата, мъжкият екземпляр се чифтосва с нея, гарантирайки, че нейните гени ще бъдат пренесени от новите яйца.


Когато по-нископоставената женска започне да поглъща яйцата, мъжкият се приближава до нея и за кратко я „прегръща“, спирайки „канибалската“ й проява.
Направеният анализ на попови лъжички от различни хареми е показал, че гените на между 56 и 97 процента са от доминиращите женски.

Учените допускат, че това поведение е еволюирало при вида Thoropa taophora frogs в резултат на съревнованието между мъжките екземпляри за идеална размножителна среда и годни женски.

Свързани публикации

  1. принцеса даяна