(ВИДЕО) Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони са „скандални“, смятат в ГЕРБ-СДС
От ГЕРБ-СДС определиха като „скандални“ предложените от правителството териториални планове за справедлив преход на въглищните региони. Приемането им беше отложено за петък, а от правителството анонсираха и отпадане на проекти по Плана за възстановяване.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви преди началото на работата в пленарната зала, че очаква в петък правителството да отмени някои кратки текстове. На въпрос на „Хоризонт“ той поясни, че е разговарял по телефона с премиера Николай Денков, както и с Кирил Петков:
„Има няколко неща, които ни смущаваха, той (Денков – б.р.) прие аргументите ни и именно затова днес подкомисията за контрол на еврофондовете ще превърнем в комисия. Изреченията, които ни смутиха и то се съгласи, че трябва да се променят, се надявам в петък на Министерски съвет да ги променят. Аз мисля, че акад. Денков разбра какво му казвам“.
От своя страна депутатът Делян Добрев заяви:
„Правителството се готви да раздаде 1,706 млрд. евро на фирми, които никой не знае какви са, откъде дойдоха, кога участваха в търг, имало ли е изобщо търг, как са подбирани тези фирми…“.
Добрев изброи някои от компаниите, чиято собственост е неясна.
Според депутата Жечо Станков правителствените планове нарушават решение на Народното събрание относно продължаването на живота на централите „Марица-изток“.
„Тези планове нарушават решението на НС, заложените срокове, че мините и ТЕЦ-овете в България трябва да работят поне до 2038 г., което е записано в интегрирания план „Енергетика – климат“. Това са над 49 000 души, пряко и косвено, които са засегнати от това“.
ДПС подкрепят исканията на ГЕРБ, обясни депутатът Делян Пеевски.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ заяви, че отново се демонстрира некомпетентност по отношение на териториалните планове за въглищните региони и ГЕРБ залита по риториката на „Възраждане“, която срещу инвестициите в тези региони. Относно фирмите, които са заявили инвестиционно намерение, той заяви, че те не са получатели на средства:
„Няма нищо, което тези фирми, те са споделили своето инвестиционно намерение, това са техни инвестиционни планове. Под никаква форма не ги прави бенефициент по териториалните планове, не е имало някакъв механизъм за отсяване. Всеки, който е заявил някакво инвестиционно намерение е намерил някакво място в този индикативен списък с проекти. Обезпокояващо е, че инвеститори, които дръзват да споделят своите намерения биват хулени“.
Той отрече да е работил в една от фирмите, заявили инвестиционно намерение.
Според Цончо Ганев от „Възраждане“ България няма интерес от декарбонизацията, защото страната ни разчита на ТЕЦ-овете си.
Свързани публикации
None found