• 21.04.2025

Кабинетът „Желязков” оцеля след първия вот на недоверие срещу него

 Кабинетът „Желязков” оцеля след първия вот на недоверие срещу него

Кабинетът на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие срещу него. Той беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Гласуването се проведе 24 часа след дебатите – след 13:45 ч. в четвъртък. Мотивът е системен провал на правителството във външната политика. Очаквано едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.

Цончо Ганев от „Възраждане” излезе на парламентарната трибуна веднага след гласуването. „Това първият вот на недоверие, който показа ясно и точно как се позиционира парламентът към момента. Ключовите гласувания са избор на председател, бюджет и вот на недоверие. Видяхме оправдания за това, че ПП-ДБ не подкрепя вота на недоверие, защото те са в скута на Пеевски, при Борисов. За тях това е добре и не е учудващо. Това правителство е вредно, външната политика не трябва да се движи по инерция. САЩ и Русия водят преговори за прекрояване на света, а някои продължават да смятат, че е двуполюсен. Мнозинството застава на страната на изтеглянето на 800 млрд., чиято първа част ще послужи за купуване на оръжия за войната в Украйна. Да видим при следващ вот на недоверие, който ще е за корупция, как ПП-ДБ ще се наведе пред Борисов и новия шериф Пеевски”, заяви той.

Премиерът благодари на подкрепилите го депутати, като подчерта, че по този начин те са утвърдили европейската перспектива пред страната ни. Председателят на парламента Наталия Киселова уточни, че предложения за нов вот на недоверие по същата тема не може да бъде направено в следващите 6 месеца.

Какви бяха нагласите на партиите преди гласуването на вота

Вотът цели докрай да се дестабилизира държавата. Това мнение изрази в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му държавата е толкова дестабилизирана, че „трудно я оправяме”. И припомни, че партията му ще изпълни поетите ангажименти – за влизането в еврозоната, ПВУ, както и да се приемат всички  необходими закони, за да се отпуснат новите плащания от Европа.

„Продължаваме Промяната – Демократична България” обяви, че няма да подкрепи вота на недоверие днес. Съпредседателят на ПП Кирил Петков обаче поясни, че след получаването на дата за влизането ни в еврозоната, ще инициират друг вот на недоверие, който ще е за корупция и проблеми в МВР.

Това, което виждаме от вчера, е размърдване по темата антикорупция. Ние заявихме, че ще направим вот на недоверие след датата за еврозоната и изведнъж двата закона и правилата за КПК се раздвижват. Година и половина не искаха да ги придвижват, но изведнъж се сетиха. Ще ги натискаме, те нямат самосъзнание сами да придвижват добрите неща за България, но с натиск започват да се ориентират. Това се случи и при пенсиите”, посочи Петков.

Лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски беше категоричен, че вот на недоверие подкрепа от него сега няма да получи. „Това е загуба на време. Това са хора, които пилеят времето на България и на българите. Безсмислено, нищо не се случва. Трябва да предприемем реални неща да работим”, смята Пеевски.

На въпрос дали от формацията му биха подкрепили вот на недоверие срещу кабинета на тема „Корупция”, Пеевски каза: „Кой ще го внесе? Тези, които ограбиха държавата? А „Възраждане” вече са безсмислено нещо. Гледам, че и другите се заявяват какво щели да правят после, някой ден… Какво да правят пуделите – те доведоха България дотук”.

МЕЧ пък обяви, че ще поиска втори вот на недоверие, но все още не обявява на каква тема. Партията няма да чака конвергентния доклад, обяви в кулоарите на парламента лидерът на формацията Радостин Василев. „Партията ще преосмисли дали да защитава „неаргументирани вотове на недоверие като този на „Възраждане”, добави той.

Свързани публикации

None found